Robotiáda 2024V pátek 1. března se 7 nadějných mladých robo-nadšenců (a dvě fanynky) z kroužku Inteligentní lego roboti pokročilí z Centra robotiky zúčastnilo prestižní mezinárodní soutěže Robotiáda, která se konala v Brně. Děti ve vytvořených týmech sestavily a naprogramovaly roboty dle pravidel v soutěžních kategoriích: ČÁRA, SPRINT LEGO a SUMO. Poslední zmíněná disciplína byla soutěžní novinkou, se kterou se kluci skvěle popasovali. Ke stavbě soutěžních robotů použili stavebnice Lego Mindstorms EV3 a Lego Spike Prime, což umožnilo týmům projevit kreativitu a technické dovednosti. Díky vedení lektora Dominika si mohli kluci během stavby i programování vyzkoušet složitější mechanické konstrukce a matematické výpočty.

A na co se jednotlivé týmy připravovaly?

Tým CRLINER se zaměřil na kategorii ČÁRA, ve které bylo úkolem navrhnout robota schopného autonomně sledovat černou čáru na bílém hřišti a zastavit se v časoměrném tunelu během dvou minut. Naši reprezentanti tento úkol splnili díky použití 3 senzorů umístěných na přední části robota.

Tým CRINTER se v kategorii SPRINT snažil o co nejrychlejší autonomní průjezd měřeným úsekem o délce 10 metrů, přičemž se robot nesměl dotknout mantinelů. Zde ovšem týmového robota zradil povrch, na kterém soutěžil, přestože při testování na jiném povrchu jezdil bez komplikací.

Tým CRUa robotiky.MO soutěžil v kategorii SUMO. Robotí zápolení probíhalo na pokyn rozhodčího, který zápas odstartoval. Robot musel být naprogramován tak, že po stisknutí tlačítka počkal 2 sekundy, a poté vyrazil na dráhu. V této kategorii náš tým obsadil ve své skupině krásné 4. místo. Specialitou, na kterou byli kluci náležitě pyšní byl sonarový vyhledávač, který pomohl detekovat pozici soupeřova robota. Důležitá byla i neustálá adaptace na rozdílnost soupeřících robotů.

A co si ze soutěže odvážíme?

V první řadě cenné zkušenosti a motivaci do příštího ročníku i dalších podobně zaměřených soutěží, ve kterých je doplní i naše děvčata. Kluci si vyzkoušeli nové kategorie, zjistili co od nich očekávat a jak vylepšit svoje roboty, jak po technické, tak programové stránce. Šli do toho na 100% a zvládli okamžitě reagovat a řešit problémové situace jako tým. Všem přejeme, ať jim stejné nadšení a motivace vydrží i nadále.

Gratulujeme týmu CRUMO ke 4. místu a děkujeme všem za vynikající reprezentaci Centra robotiky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tým CRPublikováno dne 07.03.2024