Jak jsme si užili π DayPrvní z dnů pro veřejnost v tomto roce, nesoucí název π Day, proběhl v sobotu 16. 3. v Centru robotiky.  Pro účastníky jsme připravili celkem 10 workshopů, které byly zaměřené na předměty STEAM. STEAM je koncept zaměřený na čtyři obory – Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics. Matematická konstanta π, nebo také Ludolfovo číslo 3,14, má fascinující vlastnosti, které jsou klíčové pro mnoho oblastí vědy a technologie, včetně robotiky. Každý rok probíhají oslavy právě na počest matematické konstanty 14. března.

 

A co u nás mohli kluci a holky letos zažít?

 

Jeden z prvních workshopů byl workshop s názvem Na pizzu s Ludolfem. Děti zde přenesly Ludolfa ze 16. století přímo do jedné z našich učeben, kde ho pomocí programu Animated Drawings a animace rozpohybovaly. Zároveň společně objevily odpovědi na různé otázky týkající se právě čísla π. Na dalším z workshopů micro:konev se děti prostřednictvím mikropočítačů micro:bit vydaly do říše rostlin, kde se zamýšlely nad automatickým zalévacím systémem. Děti se nejprve s micro:bity seznámily a následně program pro svoji konev naprogramovaly. Na workshopu Tajemství Pí čekalo na děti jedno dobrodružství za druhým, kdy musely zužitkovat svůj selský rozum, logiku, ale i získané znalosti a digitální technologie k tomu, aby se během své cesty o Pí dozvědly co nejvíc. Svět na dlani, zde děti s lektorem fotily panoramatické snímky, ze kterých v programu Photoshop tvořily miniaturní světy. 

Co lepšího připravit pro naše nejmenší účastníky než stavbu a programování Lega. V rámci workshopu se děti vypravily do Země Pí, kde se společně se zvířaty snažily Pí najít a vypátrat, proč je po staletí pro vědce tak důležité. V jednom z posledních workshopů OZOfuk na děti čekala pořádná jízda. A s kým jiným než s našimi nejmenšími roboty Ozoboty. Na děti čekalo klouzání po bublinkách jak po horské dráze. A přestože to byla jízda, tak se děti seznámily i s některými významnými matematiky a vědci.

Celý den utekl jako voda a my si ho opět užili. Celkově se workshopů zúčastnilo 84 dětí a několik rodičů. Potěšil nás i fakt, že v letošním roce nás navštívilo o 7 dívek více. 

Už teď se těšíme na další den pro veřejnost, který proběhne na podzim tohoto roku s názvem CodeWeek.

Tým Centra robotikyPublikováno dne 26.03.2024