21. ročník konference Počítač ve školeKonference Počítač ve škole v Novém Městě na Moravě (dále jen NMNM) je pravidelnou akcí pro pedagogy ZŠ a SŠ se zájmem o efektivní, účelné a zajímavé využití digitálních technologií ve výuce. Celou akci pořádá Gymnázium Vincence Makovského pod taktovkou Mgr. Miloše Bukáčka, metodika a ICT koordinátora z téhož gymnázia. 

Hlavními tématy pro rok 2024 byly:                                                                                                               

 • Umělá inteligence ve vzdělávání

 • Algoritmizace a programování

 • Digitální kompetence napříč předměty

 • Rozvoj kreativity s podporou ICT

Centrum robotiky se letos konference také zúčastnilo, a to v několika rolích – účastníků, přednášejících a lektorů.

A čím přispělo Centrum robotiky v roce 2024?

 • Přednáškou na téma Jak jsme začínali s VR v Centru robotiky – kdy jsme samozřejmě představili PINE a SITMP, jehož je Centrum robotiky (dále CR) nedílnou součástí. Ale také to, jakým způsobem se metodici CR podíleli ve spolupráci s CIE Group a zapojeným pedagogem z 34. ZŠ Mgr. Davidem Lobotkou na vytvoření ucelené sady chemických pokusů do virtuální reality.

 • Workshopem, který nesl název SAM Labs hrátky s Terkou a Marti, kdy bylo naším cílem představit praktickou aktivitu s programovatelnou sadou SAM Labs. Díky jednoduché aktivitě z dílny Terezy Šmídové jsme ukázaly, jak lze propojit informatika s pracovními činnostmi a v tomto případě s hudební výchovou. 

 • Workshopem s názvem Spalte vlnu s Centrem robotiky. Cílem bylo představení konkrétního pokusu, na jehož vývoji jsme se metodicky podíleli. Účastníci workshopu si vyzkoušeli prostředí chemické laboratoře ve VR a konkrétní pokusy – Bezpečnost a Spalování ocelové vlny. V závěru proběhla diskuze, kde Tereza Beránková za Centrum robotiky představila praktické aspekty využívání VR ve výuce.

 Co jsme si pro změnu z letošního ročníku odvezly my?

 • Inspiraci a myšlenky z přednášky od Miroslava Staňka, Ph. D. - Ach ta data. Kdo se učí od koho? Co se učí o kom? 

 • Nápady na nové technologie do Centra robotiky, a to MODI (Zonepi research) chytré a programovatelné magnetické kostky, jejichž pomocí bude výuka IoT hračka. Dále by sem patřil i Matata Studio Inteligentní mikroskop, který má zvětšení 10–400x.

 • Znalost nového a pěkně uceleného projektu generace.ai, kdy členové celého týmu vytvořili e-lerningový kurz zdarma, jehož smyslem je pomoci začlenit AI do naší společnosti. V rámci kurzu se účastník setkává jak s odborníky z praxe, tak s oblíbenými youtubery. 

 • Znalost nového vzdělávacího programu GULAG XR, který je založený na historických a archeologických výzkumech spojených s moderními technologiemi, jako jsou virtuální a rozšířená realita nebo komiks.

Tým Centra robotikyPublikováno dne 15.04.2024