Soutěž Škrábej, kotě! zná vítěze.Na jaře tohoto roku jsme vyhlásili 2. ročník soutěže Škrábej, kotě!. Ta je určena žákům prvního a druhého stupně ZŠ a spojuje v sobě téma bezpečnost na internetu, programování i výtvarný projev. V pátek 9. 6. u nás proběhlo její finále.

Letošní kolo úspěšné soutěže jsme se rozhodli pozměnit, aby se jí mohlo zúčastnit ještě více dětí. Nakonec se do ní přihlásilo 7 plzeňských základních škol: 11. ZŠ, 13. ZŠ, 14. ZŠ, 15. ZŠ, 20. ZŠ, 33. ZŠ a Masarykova ZŠ.  Jejich žáci soutěžili ve 4 kategoriích:

Na 1. stupni děti programovaly příběh v aplikaci ScratchJr, nebo mohly téma bezpečnost na internetu ztvárnit komiksem, který samy namalovaly.
Žáci na 2. stupni své práce programovali v aplikaci Scratch, nebo opět malovali komix na dané téma. Některé děti zpracovaly komiks na počítači.

Během finálového kola u nás představili své práce 4 finalisté z prvního stupně a 6 finalistů z 2. stupně. Před porotou ukázali, jak celý příběh nebo práci naprogramovali, jaké využili bloky a také odpovídali na otázky porotců. Ti pak určili vítěze. Zároveň proběhla výstava nejlepších výtvarných prací. Do finále postoupilo 10 kreslených a 5 elektronicky zpracovaných komixů. O konečném pořadí rozhodovala opět porota. Přítomní hosté udělili cenu veřejnosti práci z 1. i 2. stupně.

Mezi programátory z prvního stupně si nejlépe vedla Nikol Vítovcová. Na druhém místě se umístil Jakub Kabát, na třetím Daniel Vrhel a čtvrtou příčku obsadil Jan Kříž.

V silné konkurenci druhostupňových prací porotu nejvíce zaujalo prostředí naprogramované Dominikem Heinrichem. Druhé místo obsadil Martin Gill a pomyslnou bronzovou medaily získala Karolína Bystřická. Tyto a další finálové práce žáků 2. stupně můžete vidět přímo v aplikaci Scratch.

Nejlepší výtvarnou prací žáků na 1. stupni je příběh Anety Valentové. Druhou příčku se svým výkresem obsadila Barbora Štveráková a na třetím místě se umístila Tereza Novotná. Mezi druhostupňovými výkresy nejvíc zaujala práce Adély Raichlové. Na druhém místě se umístila Anna Krebsová a třetí příčku obsadil komiks Terezy Šlehofrové. Všechny výtvarné práce si můžete prohlédnout zde.

 

Těšíme se na 3. ročník!

Reportáž Plzeňské Tv z finálového kola:Publikováno dne 11.06.2018