Soutěž Škrábej, kotě! dospěla do fináleLetos potřetí jsme oslovili plzeňské základní školy a nabídli jejich žákům účast v soutěži Škrábej, kotě! Ta je určena žákům prvního a druhého stupně ZŠ a spojuje v sobě témata bezpečnost na internetu, programování i výtvarný projev. V pátek 14. 6. u nás proběhlo její finále.

V letošním roce se do soutěže přihlásilo 12 škol. Na nich proběhla základní část a vyučující vybrali ty nejlepší práce, které postoupily do městského kola. Zde porota vybírala z 65 prací, které děti přihlásily ve 4 kategoriích:

Na 1. stupni děti programovaly příběh v aplikaci ScratchJr, nebo mohly téma bezpečnost na internetu ztvárnit komiksem, který samy namalovaly. Žáci na 2. stupni své práce programovali v aplikaci Scratch, nebo opět malovali komix na dané téma. Některé děti zpracovaly komiks na počítači.

Do finálového kola nakonec postoupilo 5 finalistů z prvního a 5 z druhého stupně. Měli za úkol porotě předvést svoji práci, vysvětlit, jak ji naprogramovali a zodpovědět další dotazy odborné poroty. Ta pak určila vítěze. Zároveň probíhala soutěžní výstava výtvarných prací, kde všichni účastníci finále rozhodovali o konečném pořadí nejlepších prací z obou kategorií.

V kategorii programování 1. stupně obsadili nejvyšší příčky děti z Bolevecké ZŠ. Porotu nejvíce zaujala práce Alice Žitkové ze 4. A, na druhém místě se umístila Nela Pelnářová z 5. A a třetí příčku obsadil Matěj März z 4. A. (Práce dětí si můžete prohlédnout po kliknutí na jejich jméno, práce všech finalistů zobrazíte zde.)

V kategorii starších dětí se na prvním místě umístil Daniel Průša z 28. ZŠ., stříbrnou pozici obsadil Adam Hojer z 26. ZŠ a třetí příčka připadla Aleně Šourové z 33. ZŠ. (Práce dětí si můžete prohlédnout po kliknutí na jejich jméno, práce všech finalistů zobrazíte zde.)

Součástí soutěže byly i dvě kategorie výtvarných prací na stejné téma. V kategorii prvního stupně výrokem veřejnosti zvítězila Hoang Yen Dinh z Bolevecké ZŠ. Na druhém  místě se umístil Darius Kimia a třetí příčku obsadil David Beníček, oba žáci 33. ZŠ. Mezi druhostupňovými výtvarníky hodnotitele nejvíce zaujala práce Julie Macháčkové ze 17. ZŠ. Stříbrná skončila Lilijana Röschová ze stejné školy a na třetím místě se umístil Jan Dvořák z 28. ZŠ. Práce těchto dětí můžete vidět zde.Publikováno dne 19.06.2019