Robotiáda 2023 v BrněV pátek 24. 2. jsme se s dětmi z kroužku Inteligentní lego roboti pokročilí vydali na soutěž Robotiáda do Brna. Děti si v tomto roce zvolily, že budou soutěžit v kategorii Freestyle. Cílem bylo vytvořit robota a představit, co zajímavého umí. Kluci využili ke stavbě dvě stavebnice — Lego Mindstorms EV3 a Lego Spike Prime. V této kategorii bylo potřeba nejen vymyslet konkrétní projekt, ale zároveň jej ve vymezenou dobu prezentovat návštěvníkům a porotcům. Ti poté měli možnost rozdat třem týmům svůj hlas. Kluci se prezentace ujali na výbornou. Jeden tým si připravil vývojový diagram s programem na arch papíru, na kterém vysvětloval jeho princip, druhý tým si připravil powerpointovou prezentaci. V grafickém editoru vytvořili návrh úvodní strany. Dále připravili pro návštěvníky a porotce záložku do knihy s motivem týmu Kenblock 43. Zkráta a dobře, přípravu nepodcenili a poctivě připravili. Nemalý díl na přípravě kluků má i náš lektor Dominik, který je na soutěž připravil.

S čím se kluci na soutěž vydali?

  • Tým Auto-Aim vytvořil robota, který využíval tři ultrasonické senzory měřící vzdálenost a detekující překážky. Ve chvíli, kdy senzor uviděl objekt, robot začal střílet. Kluci využili laserové ukazovátko, které do robota zakomponovali. Kromě senzorů osadili robota dvěma motory, které umožňovaly otáčení. Kluci pro robota vymysleli i další využití, například místo senzorů umístit kameru a robot by tak mohl ve skladech vyhledávat QR kódy apod.
  • Tým Kenblock 43 sestavil driftovací autíčko jako poctu Kenu Blockovi, automobilovému závodníkovi, který zemřel v letošním roce. Konstrukci automobilu kluci sestavili ze stavebnice Lego Mindstorms EV3 a osadili ji řídící jednotkou a motory ze stavebnice Lego Spike Prime. Do zadní části automobilu umístili motor a hladké kolo, které umožnilo driftování. 

A jak kluci dopadli?

Soutěž byla určena žákům ZŠ, SŠ. V celkovém pořadí tak skončili na 7. a 11. místě ze 30 účastníků. Pokud bychom se bavili jen soutěžící ze ZŠ, tak by se umístili na 3. a 5. místě. Klukům gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci Centra robotiky.Publikováno dne 03.03.2023