VR a 3D tisk jsou na školách stále žádanějšíMěsíc březen byl skvělým měsícem pro Centrum robotiky. Jedním z důvodů byla i návštěva pedagogů z 33. ZŠ

Zajímá Vás, co bylo motivací pro pedagogy k návštěvě u nás?

Jako mnoho škol i 33. ZŠ čerpá finance z Národního plánu obnovy (NPO) na nákup technologií do výuky. Jsme rádi, že nás plzeňské školy mají v paměti a vědí, že velké množství různých technologií máme právě v Centru robotiky. Proto není problém se s námi domluvit, přijít si otestovat a zkonzultovat jejich výhody, vychytávky, ale i možná úskalí dané technologie. Vždy se pobavíme o tom, jaké je vhodném množství technologií do výuky a jaké technologie do školy zvolit v závislosti na prostorech, wifi připojení, skladování, ale i složení pedagogického sboru.

Hlavním přáním pana ředitele, který si se svým týmem pedagogů přišel udělat názor na virtuální realitu (VR) a možnosti využití 3D tisku ve vzdělávání, bylo vše si vyzkoušet na vlastní kůži, vsadit se do role žáka a následně si udělat názor na danou technologii.

Co se týká brýlý pro virtuální realitu, v Centru robotiky vlastníme Oculus Quest 2, ve kterých máme nahrané vzdělávací projekty, které obsahují např. pokusy do hodin chemie – alkalické kovy, spalování ocelové vlny a další. Na jejich vývoji spolupracujeme s plzeňskou firmou CIE GROUP. Dále do hodin biologie – prohlídka lidských orgánů, zeměpisu – světadíly a další. Pedagogický tým z 33. ZŠ si pokusy vyzkoušel a společně jsme diskutovali nad tím, jak s takovým pokusem následně pracovat ve výuce. Řešili jsme samozřejmě i praktické věci jako je uskladnění, nabíjení, aktualizace, ovládání aplikace pro učitele, která umožňuje dálkové spouštění projektů žákům i s online náhledem toho, na čem žák v danou chvíli pracuje.

Během návštěvy jsem pedagogy také seznámili se základy obsluhy 3D tiskárny přes zapnutí, kalibraci první vrstvy, zavedení a vyjmutí filamentu až po nastavení teploty pro zvolený filament atd. Povídali jsme si o tom, v jakém programu se žáky tvořit 3D modely. Předali jsme několik námětů pro 3D modely jako jsou např. školní medaile, šperky apod. Řekli jsme si, kde hledat inspiraci či již hotové výrobky pouze k tisku. Diskutovali jsme nad možnostmi mezipředmětového využití.

Pro nás to bylo velice příjemné odpoledne. Vážíme si důvěry, kterou do nás vkládáte, když se na nás těmito dotazy obracíte.                                       

Tým Centra robotiky

 

 

 Publikováno dne 20.04.2023